Radim Hasalík - Specialista online marketingu

Superstránka: je vhodná pro podnikání?

Superstránka je služba společnosti Active 24. Umožňuje majitelům internetové domény spustit jednoduché internetové stránky. Spuštění služby předcházela neobvyklá skrytá reklamní kampaň. Neznámý hrdina SuperVáclav v kostýmu zasahoval proti nepravostem.

Spuštění služby Superstránka předcházela částečně utajená reklamní kampaň. V ní se vyskytoval SuperVáclav. Tento super-hrdina ve speciálním obleku páchal na veřejnosti různě sporné skutky: poléval kuřáky na zastávkách, plácal psí výkaly na oblečení pejskařů, nadzvedl auto parkující na invalidech, blokoval pražskou magistrálu, vyvěšoval transparenty Feťákov u pražského nádraží, vylekal močícího spoluobčana petardou nebo poprášil sprejery moukou. O všech svých činech natáčel videa na YouTube, psal blog, přispíval na Facebook, zveřejňoval fotky na Rajče iDNES a krátké příspěvky na Twitteru.

Počínání tajemného SuperVáclava vyvolalo pozornost v médiích. Psali o něm Novinky.cz, Hobby.cz iDNES a další média. Objevovaly se také spekulace, že se jedná o uměle vytvářenou reklamní kampaň. Následovalo veřejné přiznání, že se jednalo o kampaň Active 24 na novou službu Superstránka. Samotné přiznání opět přilákalo pozornost médií. Videa SuperVáclava zaznamenala přes dva miliony shlédnutí. Spuštění služby je tedy dobrý příklad chytrého marketingu.

Co je to služba Superstránka?

Služba Superstránka umožňuje registraci internetové domény a spuštění jednoduchých internetových stránek. Stránka sice umožňuje vytvářet různé záložky, z pohledu vyhledávačů se ovšem jedná stále o jednu stranu webu. Služba stojí 179 Kč (216 Kč s DPH) za českou doménu. Přitom česká doména stojí například 90 Kč - 219 Kč. V ceně není e-mailová schránka. Superstránka tedy nabízí jednoduchou prezentaci v podstatě za cenu internetové domény.

Podobná služba funguje například v zahraničí pod názvem About.me. Za používání nic neplatíte. Pomocí této služby si vytvoříte jednoduchý profil, Podívejte se na příklad mého profilu. Během pár minut jsem si vytvořil profil ve tvaru about.me/radim.hasalik. Nemůžete ale použít vlastní doménu, přestože si to přálo už 2 203 hlasujících uživatelů. Jinou bezplatnou možnost představuje služba Google Sites. Umožní vám vytvořit plnohodnotné stránky a ještě využít vlastní doménu. Navíc je v českém jazyce.

Úskalí služby Superstranka.cz

Pokud si službu Superstránka zaregistrujete nebo k této službě převedete existující doménu, musíte využívat služeb firmy Active 24. Z pohledu správce domény mi vadí příliš nepřehledná administrace. Spravovat domény u Active 24 není vůbec jednoduché. Vy si zřejmě doménu spravovat nebudete, a tak vás to trápit příliš nemusí. Rovněž mi nevyhovuje technická podpora této firmy. Například na e-mailový dotaz z 26. 9. 2012 odpověděli po urgenci až 29. 9. 2012. Podobnou zkušenost s podporou měla i moje zákaznice.

Superstránka také po spuštění nepodporovala měření pomocí Google Analytics. Dnes již měření podporuje. Službu proto mohu doporučit, protože měření úspěšnosti webu je zkrátka nezbytností. Pro propojení Google Analytics a služby Superstránka si přečtěte návod na oficiálním blogu. Pozitivně hodnotím i možnost propojení s Facebookem a dalšími sociálními sítěmi. Jen si musíte zmíněné propojení jednou za dva měsíce ručně prodloužit. V případě zahraničních služeb jsem se s podobným omezením nesetkal. Hůře se vám budou nastavovat další cíle webu: například získávání e-mailových adres od vašich návštěvníků.

V horní části stránky se vám také bude zobrazovat lišta s možností registrace vlastní Superstránky (viz ukázkový profil SuperVáclava). Služba si tímto způsobem dělá reklamu. Je to podobný postup, jako například již zmíněný About.me. Reklama na vlastní službu pravděpodobně nejde vypnout. Na malém firemním webu není zrovna vhodná. Není nijak agresivní, takže vám možná vadit nebude.

Samotné uživatelské rozhraní je příjemné a srozumitelné. V případě zřízení demoverze může zájemce zmást reklama, která se na stránkách zobrazuje. Placená verze reklamu neobsahuje. Ukázku administrace můžete vidět na krátkém videu. Provozovatel služby k tomu dodává: "Superstránku jsme koncipovali jako jednoduchý nástroj pro širokou veřejnost, jako internetovou vizitku, místo, kde budou všechny online aktivity na jednom místě. Nechtěli jsme dělat žádné další složité redakční systémy, víme, že těch je na trhu hodně. Výhodou Superstrránky je její jednoduchost, je určena těm, kteří chtějí online vizitku rychle."

Služba vhodná pro start

Pokud začínáte podnikat na Internetu a chcete rychle vlastní internetové stránky, je služba Superstránka pro začátek vhodná. Oproti eStranka.cz, Webnode.cz či profilu Navolnenoze.cz vám ušetří nemalé peníze. Nezapomínejte, že vám služba Superstránka nezajistí propagaci a web sám o sobě fungovat nebude. Také začnete mnohem dříve budovat pro vlastní stránku historii. V tuto chvíli služba neumožňuje zveřejňovat krátké novinky a články (blog). To je velká nevýhoda, protože vyhledávače dnes oceňují pravidelně aktualizovaný obsah.

Horší to také bude se stěhováním, až vám stránka přestane stačit. Dříve vytvořenou Superstránku si totiž nemůžete nijak stáhnout. Technicky by bylo možné vytvořit statickou kopii, ale to se asi nebude líbit provozovateli služby. Nezbývá vám potom nic jiného, než si nechat vytvořit internetové stránky na klíč nebo využít pokročilejších služeb, které jsem zmínil ve svém článku.

Je rovněž škoda, že provozovatelé Superstránky svým uživatelům nijak neradí s propagací na Internetu. Mohlo by být zajímavé, kdyby třeba doporučovali ověřené konzultanty a agentury online marketingu. František Grunt, marketingový ředitel Active24, mi k tomu napsal vysvětlení: "Pokud už se zedník rozhodne, že si udělá webík, tak rozhodně nebude řešit online marketingovou podporu. Věřte mi, že to pro tento druh lidí je tak složité a neuchopitelné téma, že už tím, že mají webovou vizitku překročili svůj pomyslný Rubikon. Máme s tím velké zkušenosti, několikrát jsme dělali různé promo akce s drobnými živnostníky a vždy se nám toto potvrdilo."

Můj tajný sen je, aby časem měl vlastní internetové stránky každý zedník, holič, zámečník, instalatér a další profese. Služby typu Supestránka tento sen pomáhají plnit, protože dávají lidem jednoduché nástroje pro vytvoření vlastního webu. Pokud odkážete na svůj web při registraci do katalogů typu Firmy.cz, Najisto.cz (ideálně bezplatný zápis), zákazníci vás lépe na Internetu najdou. Dále to už bude záležet na referencích a obsahu vašich stránek. Popište stručně poskytované služby a uveďte místo svého podnikání (například instalatér pro Prahu 13 a okolí), zvýšíte tím své šance, že vám stránky přivedou platící zákazníky.

Prezentace o internetovém marketingu

Podívejte se na záznam prezentace o internetovém marketingu: